paart-header 2

The latest photographs
is the most private part of this website.
Here I publicise only non-commercial photographs. These are created under an emotion, in beauty of the passing moment, sometimes accidentally, sometimes because I was feeling good or bad... A kind of a private blog, not related to with my professional activity.
Why?
Probably because, in certain time in my life I started feeling tired with very busy life of professional photographer - too much equipment, always efficient and productive.
Now is time to go back to the roots - whatever it means. Only “now “is important, this moment, the decisive moment... (Henri-Cartier Bresson)
I invite you to view my spontaneously made photographs; accidental shots, unforeseen, casual, made because I was in certain mood... welcome...
Please leave your comments in Guestbook

Attention: the oldest photographs are on the top, and the latest in the bottom.

Wisła 1 stycznia 2013 - początek tej osobistej relacji. Styczeń, tak ciepły dzień, niesamowicie spokojne popołudnie, czekałem na trudne chwile, nie wiedziałem że zostało kilka dni... Po drugiej stronie Wisły, w nieruchomym ciepłym powietrzu, tamten brzeg wydawał się tak spokojny, bezpieczny...
Wisła 1 stycznia 2013
Wisła  02 - Można byłoby pomyśleć, że to pogodny letni dzień, a to 1 stycznia.
Wisła 02
Wisła  03 - "Nadwiślańskie formy" - zobaczyłem coś nowego...
Wisła 03
Wisła  04 - "Nadwiślańskie formy" - ciąg dalszy.
Wisła 04
Wisła  05 - Nad Wisłą szaruga, sypie mokry śnieg, wieje - nawet łąbędzie schowały się pod mostem. A dzisiaj kolęda, zapewne ostatnia. Idę przez most, pada.
Wisła 05
Skalka 06 - ktoś jescze dokądś idzie, pusto, łabędzie zostały same.
Skalka 06
Znak... - piekny zimowy wieczór, płatki tak wielkie jak czasem wiele lat temu w Zakopanem, pieknie - a to w Krakowie, znam ten widok od 50 lat...
Znak...
Zmierzch - zostawiam lodowe kwiaty za sobą - do następnego razu, niedługo.
Zmierzch
Lodowe kwiaty... 08 - Padał deszcz, potem mróz, i wszystko zamarzło, nawet kwiaty. Skąd kwiaty w styczniu? Odwiedziłem kamenne miasto, w styczniu, a tam lodowe kwiaty...(23 stycznia 2013 r.)
Lodowe kwiaty... 08
Lodowe kwiaty... 09
Lodowe kwiaty... 10
Lodowe kwiaty... 11
Lodowe kwiaty... 12
Kotki dwa - u Marinki, w Dolu, na wyspie Hvar (luty 2013).
Kotki dwa
Park 001 - niesamowite stworzenia - krzewy zamknięte w szkle!
Park 001
Park 002
Park 003
Park 004
Park 005
Park 006 - mała Amazonka (joke!) - ale daje radość, to już kwiecień, wiosna!
Park 006
Park 007
Park 008
Park 010
Park 011
Emeryt - zapewne żyje dostatnio z funduszy emerytalnych... tak po prostu, pod blokiem, dostatnio...
Emeryt
Na wakacje ! - Na wakacje! Najwyższy czas - jest lato, zielono, słońce świeci, nawet komary są ! - czyli trzeba jechać na wakacje! (oby los pozwolił).
Na wakacje !
The first morning coffee - First cofee in the morning, no other way! Its morning, however its hot, my friends sitting close to me, little town begins its usual rythm - here is old dog walking, somebody is caling from bakery...
The first morning coffee
Promyk słońca - wydaje się, że słońce jeszcze nisko, gdzieś za pagórkiem. Ale nie - już pomiędzy kamiennymi domami rozświetliła się uliczka, tak, to już nowy dzień!
Promyk słońca
Kamienne bruki... - 200, może 300, a może 400 lat? kto wie, ile trwają te błyszczące kamienie w wąskich uliczkach... ale są, cudownie gorące, pełne energii słońca!
Kamienne bruki...
Predator - czyż nie jest podobny ??? Smacznego ;)
Predator
Schody w przeszłość - kilka stopni, omszałe, wielowiekowe, niezmienne. Dokąd prowadzą? Najpierw na dzwonnicę małego kościółka, a potem gdzieś tam w przeszłość...
Schody w przeszłość
Słońce, lód i kawa - Chwilo trwaj !!! ciepło, słońce, kawa, kostka lodu, pachnie igliwie...
Słońce, lód i kawa
Było, minęło, wróci
Roześmiane pola - otacza mnie morze usmiechów! roześmiane pola - to piękne i baaaardzo optymistyczne - nie rozumiem, dlaczego Vincent obciął sobie ucho, a może piękna było zbyt wiele dla niego? ...
Roześmiane pola
Smile ! - nie wypada nie uśmiechnąć się, przecież on jest tak pogodnie nastawiony do życia. A więc śmiejmy się!
Smile !
It`s great on bicycle!
Crumbs - crumbs, crumbs, birds` dinner on the stone ;) today is my birthday :)
Crumbs
Dębniki, Dębniki... - my sentiment, my childhood, well known streets, little market-place - everything so close but so far - but may be it was yesterday?
Dębniki, Dębniki...
Mother`s hands - to ręce mamy mojej przyjaciółki. Mama ma 89 lat i żyje pięknie - jak cudowny kwiat, delikatny, zwiewny, mający swoje miejsce na ziemi, pomiędzy nami tu i nimi tam...
Mother`s hands
Na smutne chwile... - gdyby komuś było smutno - to niech będzie fun!
Na smutne chwile...
Formy szprychowo-listkowe - po prostu - widok z balkonu.
Formy szprychowo-listkowe
Landscape near to me - may be it`s banal, but who said that banal is not beautiful?
Landscape near to me
Polish herbs - today is 15 of August, herbs`aromas in the air, sun is not so hot, but it`s still summer - such a beautiful day.
Polish herbs
The August night  daub - so nice and warm August night - even sky is self-coloured, it`s so beautiful!
The August night daub
Wisła 06 - w pogoni za księżycem, w ciepły sierpniowy wieczór - jest pięknie!
Wisła 06
Wisła  07 - catching moon - I have got you, substitute!
Wisła 07
Wisła  08 - w pogoni za księżycem - w objęciach Skałki...
Wisła 08
Pigeons - all together, in three lines - attention!
Pigeons
Wisła 09 - z cyklu Nadwiślańskie Formy - diamenty, brylanty, znalezione w Wiśle - piękne (dziś już 1 września, niemożliwe, to już wrzesień? - gdzieś zginął mi cały sierpień...)
Wisła 09
Stare Dębniki - zobaczyłem dziś rano, pełne koloru we wrześniowym porannym słońcu. Ciekawe, przez tyle lat były dla mnie szare i... trudne. A teraz zobaczyłem je w kolorze, szkoda że dopiero teraz.
Stare Dębniki
Palma z daleka - przyjechała z wyspy w Dalmacji malutka sadzonka, w kubeczku po śmietanie, podarowana przez serdecznego i bliskiego człowieka. I następnych kilka lat rosła - była zadowolona z tego życia na północy, bo czuła troskliwe ręce, które się nią opiekowały. Co teraz z nią będzie?
Palma z daleka
Liście końca lata - z cyklu: "Bez filtra" czyż jest sens poprawiać piękno świata? trzeba tylko patrzeć.. Czyżby to już? naprawdę dzień jest krótszy, liście żółkną, czas przemija?... niedobrze... niech lato trwa!
Liście końca lata
Mój Przyjaciel Balon - jest osobliwą postacią: unosi się niespodziewanie, według własnego widzimsię, kiedy jadę niedaleko.. Lubię go, jest takim Zastępcą Księżyca, niech sobie trwa ;)
Mój Przyjaciel Balon
Ornamenty nadwiślańskie - z cyklu: "Bez filtra" czyż jest sens poprawiać piękno świata? trzeba tylko patrzeć.. Krzaki także mogą być piękne! Sa piękne - nad Wisła, blisko Zabłocia - tam może być pięknie.
Ornamenty nadwiślańskie
Krople - był deszcz, były krople, może łzy... To zdjęcie z cyklu "Obrazki z podwórka", tylko że spóźniony początek, bo podwórko przesłonięte wspomnieniami, już daleko, choć jeszcze krople drżą, nie chcąc spaść.
Krople
Lot ku słońcu - smugi na niebie, w stronę słońca, w stronę światła... Do światła, wbrew nadchodzącej jesieni, tak. (15 września 2013)
Lot ku słońcu
The Light Line - Jo­seph Con­ra­d wrote "The Shadow Line" - I saw yesterday "The Light Line", cutting a clock on the wall.. I prefer light, not a shadow. Joseph Conrad has writen also "We li­ve, as we dream – alo­ne" and this is true, I know it. (September 18, 2013)
The Light Line
I am back - to the world of blue sky, green water, and unusual harmony... (October 1st 2013)
I am back
Ager - w stronę słońca - Ager to rzymskie okreslenie pola, wcześniej w epoce greckiej była to Hora, a potem Polje - a dla mnie to magiczne miejsce, gdzie miesza się świat antyczny z moim własnym, gdzie oliwki i winogrona zatrzymują mnie, nawet gdy muszę wyjeżdżać... (1 październik 2013 r.)
Ager - w stronę słońca
Zielone - Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy Jeszcze któregoś rana odbijemy się od ściany...(Wojciech Młynarski)
Zielone
Krople (2) - małe, duże, delikatne, w promyku słońca po burzy, w starym dominikańskim klasztorze, gdzieś daleko na wyspie...
Krople (2)
Po burzy - ciepło, burza, deszcz, za chwilę tęcza - i kamienna wieża kościoła św.Szczepana, jakby wciągana przez wir gdzieś w przestrzeń nieba...
Po burzy
Samotność we dwoje - a może nie są samotni? pozory mylą, ja tylko zgaduję, życzę Im braku samotności.
Samotność we dwoje
Przerwa w drodze - chwilę po burzy, w sercu starogreckich pól, w zapachu jesiennych ziół - chwilo trwaj!
Przerwa w drodze
Listki i kamienie - są takie miejsca, gdzie zielone listki żyją w dobrej komitywie ze starymi kamiennymi brukami, przez cały rok, taka piękna harmonia, dołączam do tego towarzystwa ;)
Listki i kamienie
Rower i morze - dwa światy - rowerem przez pola, łodzią rybacka przez morze - pięknie, na swój sposób, trudno wybrać!
Rower i morze
Portret więzienny - każdy może trafić za kraty :( dobrze, jeżeli jest tam także kobieta :)
Portret więzienny
Koniec sezonu - pusto, pięknie ale pusto - to naprawdę koniec sezonu, świat południa odpocznie, czas na zwolniony rytm, długie rozmowy, degustację wina, spory ważne i  nieważne... do następnego lata.
Koniec sezonu
Schody cesarza Dioklecjana - całe wieki, długa historia, a ten kamień zachował niezwykłe ciepło - choć nie sądzę, aby cesarz Dioklecjan o tym myślał budując swój pałac...
Schody cesarza Dioklecjana
Antydepresant jesienny - na wszystkie jesienne wieczory, które już wkrótce - na pluchę, deszcz, mróz, brak słońca i błękitnego nieba, na brak koloru wokoło i w duszy - ten obrazek dedykuję Przyjaciołom i znajomym, i sobie - podpisał: Meteopata
Antydepresant jesienny
Pere - czyli Petar, czyli Piotr - jest wspaniałum człowiekiem, prawym, z własnym poczuciem moralności i uczciwości. I tak żyje - w otoczeniu kotków i wśród winogron i gajów oliwnych. Kiedy przychodzę, on częstuje mnie rakiją, ja jego piwem, on piwem częstuje koty - i one piją z nami!
Pere
Under the bridge - here only pigeons lives, and sun rays deflecting from Vistula river water, and only sometimes!
Under the bridge
Vistula ornaments 2 - only one month passed away, may be a little more, from that last picture taken in this place - but time runs very quickly, quickly, too quickly.
Vistula ornaments 2
Tribute to Ansel Adams - w symbolicznym hołdzie Wielkiemu Mistrzowi, i dla tych, którzy pamietają "system strefowy"... ale ilu jeszcze pamięta? na zdjęciu taka mizerna ilustracja tego co On robił...
Tribute to Ansel Adams
Panorama jesienna 1 - tak blisko, tak jesiennie - zapach ziemi, kolor, słońce, jeszcze słychać owady...
Panorama jesienna 1
Panorama jesienna 2 - na plantach krakowskich, w blaskach mokrego asfaltu, w świetle jesiennego słońca przebijającego mgłę, w liściach spadających powoli acz nieubłaganie - taka chwila na ławce, na plantach.
Panorama jesienna 2
Ostaniec jesienny - spotkałem go na trawniku, wśród pożółkłych liści - taki ostaniec zieleni, resztka lata - oby do lata...
Ostaniec jesienny
Panorama jesienna 3 - nad zakolem Wisły, piękna kompozycja zieleni, żółci i błękitów. Taka niezwykle ciepła jesień, na horyzoncie mgły...
Panorama jesienna 3
Panorama listopadowa 1 - bo to już listopad, i jesień się kończy, i  zniicze należy zapalić...
Panorama listopadowa 1
Światła wspomnień - 3 listopada 2013 roku, na Rakowicach w Krakowie - takie małe światełka odbite w deszczowym bruku, wspomnienia? tak niedawno a tak wczoraj? wczoraj...
Światła wspomnień
Ornamenty nadwiślańskie 3 - znowu miesiąc minął, to miejsce stało się jakoś magiczne dla mnie. Patrzę jak zmienia się ten drobny wycinek pejzażu..
Ornamenty nadwiślańskie 3
Ornamenty nadwiślańskie 4 - nie mogłem się oprzeć spojżeniu na detal tego pejzażu, nieuchronnie zmierzającemu ku zimie - ale przyjdzie wiosna! (dziś jest 8 listopada 2013 roku)
Ornamenty nadwiślańskie 4
Gulls - over Vistula river, and those two people - there is some sign of little but also great happiness in this scene, these people feeding gulls in November sun...
Gulls
Between bridges...
Santa Clauses - they have just arrived to Kraków Main Square - dresses in red suits, hats, and with long white beards - everything exactly as shoul be!
Santa Clauses
Winter in Cracow - its really in Cracow - December 19, first ice on the water, frost in the air?
Winter in Cracow
Christmas shadows 1 - this Christmas Eve day, afternoon in a park... Should be winter, snow, frozen Christmas tree, but it looks like a spring - so I am walking cross park...
Christmas shadows 1
Christmas shadows 2 - this Christmas Eve day, afternoon in a park...
Christmas shadows 2
New Year's Eve Ornament - no snow, only a little bit of hoar-frost on a green grass, which stays in passed away autumn. Today is last day of December 2013, new year is comming, may be better year?
New Year's Eve Ornament
Vistula river bank landscape 2 - on the 1st of January 2014, in a foggy Cracow light, with the hope for good new year...
Vistula river bank landscape 2
Little Market Square - in January sun rays, today is Feast of Three Kings.
Little Market Square
Old Cracow - ornament of old tram rails, january sun rays, no wind...
Old Cracow
Without sun... - like Chelmonski paintings - may be very beautiful, but for me, this very foggy landscape is very depressive...
Without sun...
Immobility - on the trees in a park, cold -12 degrees, winter has come... influenza.
Immobility
Detail of winter 1 - a year ago, in this place, I saw ice ornaments on the trees, and today is real winter.
Detail of winter 1
Detail of winter 2 - its really winter, beautiful winter.
Detail of winter 2
Vistula river landscpe - greys...
Green grass - it really is here - so delicate, juicy in green color in low sun light, begining of new life...
Green grass
Landscape in brown - silent forest near Tyniec, still in brown color, but green green spring around.
Landscape in brown
In Franciscan Church - Lent, Confraternity of the Passion walks from the Chapel, spring sun rays are moving incense curtains...
In Franciscan Church
Zygmunt Friar - he was in this confraternity since 1988 until 2003 (date of his death), with his great intention devoted to his wife...
Zygmunt Friar
Holy Saturday - on the Wawel Hill, in the Cathedral. like years ago, but much less people, not the same atmosphere, why? ...
Holy Saturday
Wisła, boat race...

guestbook-1Please
add your comment
in my
Guestbook
HERE